Woda jest nam niezbędna do życia!
Tak, oczywiście, o tym wie każdy! Prawidłowa zawartość wody w organizmie pozwala utrzymać jego stałą temperaturę i zapewnia prawidłowy przebieg procesów życiowych. Nie ma takiego mechanizmu w naszym ciele, który nie byłby w jakimś stopniu uzależniony od wody.
A czy wiesz, ile tak naprawdę powinnaś/powinieneś pić wody? Nie sposób dokładnie tego określić. Wszystko zależy od masy czynników: płci, wieku, masy ciała, stylu życia, pory roku, wilgotności powietrza itd. Każdy z nas jest inny, gospodarka wodno-mineralna naszych organizmów różni się – ilość wody, która dla jednej osoby będzie odpowiednia może się okazać zbyt mała dla kogoś innego.
Nawet 40% wody przyjmujemy z pożywieniem.
Przykładowo, gdy lubimy arbuza, zjadając go przyjmujemy sporo wody (około 92% jego masy), a zjadając na obiad fileta z kurczaka, dostarczamy wody w ilości 70-75% masy naszego „kotleta”.
Jak w takim razie dowiedzieć się, czy nasz poziom nawodnienia jest odpowiedni? Wystarczy wykonać najbardziej podstawowe badanie profilaktyczne, jakim jest morfologia krwi. W BorczykMED wykonasz to badanie z kropli krwi, a wynik uzyskasz już po kilku minutach.
Czy grozi nam odwodnienie?
Pamiętaj, że odwodnienie rzędu nawet 1-2% pogarsza funkcje poznawcze, zdolności psychomotoryczne i pamięć, a utrata 4% wody powoduje ból głowy, drażliwość i senność. Ubytek 8% wody może grozić śmiercią! Oczywiście tak ekstremalne sytuacje są rzadkością – nasz organizm wykształcił drogą ewolucji mechanizmy, które chronią przed odwodnieniem. Dlatego osoby zdrowe, dorosłe, żyjące w naszym klimacie raczej nie mają się czego obawiać. Na odwodnienie szczególnie narażone są natomiast niemowlęta i małe dzieci oraz osoby starsze, które nie odczuwają dużego pragnienia, mimo iż ich zapotrzebowanie na wodę jest wysokie.
Po co wykonywać badania krwi?
No dobrze, skoro wiemy, że dorosłym osobom odwodnienie raczej nie grozi, po co wykonywać badania krwi, by dowiedzieć się, ile należy pić wody? Po to, by uzyskać odpowiednie nawodnienie organizmu, korzystne dla zdrowia, wyglądu i samopoczucia. Często przychodzą do nas Pacjenci, którzy twierdzą, że spożywają dużą ilość płynów, natomiast w badaniach wychodzi, że ich organizm nie jest odpowiednio nawodniony. To, że nie odczuwamy pragnienia, nie zawsze znaczy, że ilość dostarczanej do organizmu wody jest prawidłowa. Oczywiście możemy założyć, że idealna ilość to 2 litry dla dorosłej kobiety, a 2,5 litra dla mężczyzny, natomiast są to ilości umowne, uśrednione.
Chcesz dowiedzieć się, czy dostarczasz organizmowi odpowiedniej ilości wody? Skontaktuj się z nami i umów badanie krwi!