„Cukier uzależnia, jest przyczyną otyłości i chorób cywilizacyjnych”. Czy to prawda?
Może to być zaskakujące, ale cukier bezpośrednio powoduje tylko i wyłącznie jedną chorobę – próchnicę zębów! Co w takim razie z otyłością, miażdżycą, cukrzycą? Jaki mają związek z cukrem?
Cukier sam z siebie nie powoduje większości chorób, jednak produkty go zawierające są najczęściej mniej sycące i bardzo smaczne, stąd łatwo się nimi przejadać. A to pierwszy krok do otyłości i rozwoju związanych z nią chorób cywilizacyjnych.
Uzależnienie od cukru
Często mówi się, że jesteśmy „uzależnieni od cukru”, co też nie do końca jest prawdą. Najczęściej uzależniamy się od ulubionych smaków, a nie od składników pożywienia, takich jak cukier. Nasze ulubione produkty bardzo często oprócz cukru mają także duże ilości tłuszczów.
Cukier biały, brązowy czy trzcinowy? Co wybrać?
To nie ma większego znaczenia. Każdy z tych rodzajów cukru to praktycznie w 100% sacharoza. Cukier biały i brązowy pozyskiwane są z buraków cukrowych, a różnią się jedynie obecnością barwnika. Cukier trzcinowy, jak sama nazwa wskazuje pozyskiwany jest z trzciny cukrowej. W nadmiarze każdy z tych rodzajów cukrów szkodzi.
Dlaczego cukier szkodzi?
Cukier szkodzi tylko dlatego, że jest smaczny i zjadamy więcej produktów bogatych w cukier, co zabiera w naszej diecie miejsce bardziej zdrowym przekąskom.
Motto na dzisiaj – jedz cukier z rozsądkiem!
Każdy rodzaj cukru spożywany w nadmiernej ilości jest szkodliwy dla zdrowia! Dlatego warto sprawdzać etykiety produktów, unikać cukru „ukrytego” i trzymać się zaleceń WHO, które mówią, by cukier stanowił maksymalnie 10% wartości energetycznej naszej diety.