Witamina D – dlaczego warto badać jej poziom?

Ekspozycja na słońce podnosi poziom witaminy D w organizmie

Witamina D to jedna z kluczowych substancji, której organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Odpowiednia ilość witaminy D w organizmie pozwala na prawidłowe wchłanianie wapnia, co jest niezbędne dla zdrowia kości. Witamina D pełni również ważną rolę w regulowaniu pracy układu immunologicznego, zmniejszając skłonność do infekcji bakteryjnych i wirusowych. Dodatkowo witamina D ogranicza ryzyko wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory złośliwe piersi i jelita grubego.

Najważniejszym źródłem witaminy D jest słońce, które stymuluje produkcję tej substancji w skórze. Jednak zanieczyszczenie atmosfery oraz stosowane filtry ochronne (które są konieczne!), sprawiają, że 9 na 10 Polaków cierpi na niedobór witaminy D. Nie bez znaczenia są tu także uwarunkowania genetyczne i poziom produkcji i metabolizmu witaminy przez organizm.

Niedobór witaminy D może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak osteoporoza czy choroby autoimmunologiczne. Dlatego ważne jest, aby zadbać o regularne badania krwi w celu monitorowania poziomu witaminy D oraz w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej suplementacji.

W przypadku niedoboru warto zadbać o odpowiednie źródła diety, takie jak ryby (węgorz, łosoś, tuńczyk, sardynki, makrela, pikling, śledź), żółtka jaj, grzyby, czy wzbogacane w witaminę D produkty mleczne.

W ostatnich latach coraz częściej sięgamy także po suplementy z witaminą D, które mają nam pomóc w utrzymaniu zdrowia ogólnego. Bardzo ważne jest jednak, aby racjonalnie podchodzić do suplementacji. Dawkowanie zależy od indywidualnego zapotrzebowania organizmu. Jedynie na podstawie dokładnego badania poziomu 4 metabolitów witaminy D w organizmie lekarz jest w stanie określić poziom metabolizmu witaminy D i dobrać odpowiednią, a co najważniejsze skuteczną dla Pacjenta dawkę.

Jeśli chcesz zbadać poziom witaminy D bez kolejek do laboratorium i bez pobierania krwi żylnej – zapraszamy do BorczykMED. Wizytę umówisz pod numerem tel. 32 203 74 25. Nasz lekarz wraz z dietetykiem przeanalizują wynik Twojego badania i w razie niedoboru, określą sposób postępowania.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *