Edukacja żywieniowa

dietetyka

Edukacja żywieniowa jest bardzo ważnym elementem każdej dietoterapii. Nawet niewielka zmiana podejścia Pacjenta do odżywiania da spektakularne efekty! Jest tylko jeden warunek – nowe nawyki muszą stać się przyzwyczajeniem, czymś, co Pacjent powtarza każdego dnia! Z tego powodu zmiany nawyków nie mogą być gwałtowne – wiadomo, że taka dieta byłaby udręką. Zmiany muszą być wprowadzane racjonalnie, stopniowo. Tak, by dać Pacjentowi czas na dostosowanie się do nowej rzeczywistości.

Celem dietetyka klinicznego jest więc przygotowanie diety przyjaznej dla Pacjenta, nie wymagającej wielu poświęceń i nie nasilającej stresu. Wszystko dostosowane jest do możliwości Pacjenta. Chodzi o to, by dieta była przyjemnością, a nie dodatkowym stresem i obciążeniem psychicznym. Tylko taka dieta może zagościć w menu Pacjenta na stałe i stać się zdrowym nawykiem.

Na czym polega edukacja żywieniowa?

Podczas terapii dietetyk obalam liczne mity żywieniowe, odpowiada na nurtujące pytania Pacjentów i rozwiewa ich wątpliwości. Zmienia również podejście Pacjenta do żywienia (psychodietetyka), uświadamia, motywuje. Edukuje, jak wybierać produkty jak robić zakupy, jak czytać skład produktów i dobierać odpowiednie produkty dla danej osoby. Najważniejsze jest, by tak zmienić nawyki Pacjenta, by po pewnym czasie bez specjalnie ustalonej diety, Pacjent był w stanie sam dobierać produkty i dania z korzyścią dla swojego zdrowia.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *