Umów konsultację u dietetyka

Dlaczego warto umówić wizytę u dietetyka?

Na co dzień Pacjenci zgłaszają się do naszego dietetyka z różnymi problemami. Tym co najczęściej się powtarza jest nieprawidłowa masa ciała, podwyższony poziom glukozy i cholesterolu, problemy z cerą czy też różnego rodzaju dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Objawy te mogą mieć swój początek w nieprawidłowej diecie. Ich zignorowanie może nieść za sobą znacznie poważniejsze konsekwencje takie jak otyłość, cukrzyca typu drugiego oraz choroby wielu narządów w tym choroby serca, mózgu, nerek i całego przewodu pokarmowego.

Odpowiednio wczesne zgłoszenie się do dietetyka może znacząco zahamować rozwój tych schorzeń. Bycie na diecie nie musi być jednak udręką! Priorytetem dla nas jest jak najdokładniejsze poznanie Pacjenta, jego celów, motywacji i stylu życia. Dokładne zebranie i przeanalizowanie tych informacji pozwala nam wdrożyć indywidualny plan żywienia. Nie chcemy zmieniać życia Pacjenta o 180 stopni. Sukces odniesiemy wprowadzając drobne zmiany, ale na stałe. A na stałe można wprowadzić je tylko i wyłącznie wtedy, gdy są one dopasowane do stylu życia i przyzwyczajeń Pacjenta.

Dietetyk kliniczny Katowice

Jak wygląda współpraca z dietetykiem w BorczykMED

Terapia żywieniowa opiera się na stałej współpracy z dietetykiem klinicznym. Polega ona na odpowiedniej diagnostyce, doborze indywidualnej diety i suplementacji wg zapotrzebowania organizmu oraz edukacji żywieniowej.

Diagnostyka

Wykorzystujemy szereg narzędzi i metod pozwalających na jak najdokładniejsze poznanie potrzeb każdego Pacjenta:

  • Ankieta medyczna – uwzględniająca choroby, dolegliwości, przyjmowane leki, antybiotyki, suplementy, alergie i nietolerancje pokarmowe, poziom odporności.
  • Szczegółowa ankieta dotycząca stylu życia – uwzględniająca wcześnie doświadczenia z dietami, aktywność fizyczną, styl życia, plan dnia, preferencje kulinarne, umiejętności kulinarne, możliwości czasowe, nałogi, stan psychofizyczny, poziom stresu.
  • Badania medyczne wraz z analizą wyników przez lekarza i dietetyka klinicznego – analiza składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej, pomiar obwodów ciała, ocena parametrów życiowych, badania diagnostyczne na alergie i nietolerancje pokarmowe, analiza flory bakteryjnej jamy ustnej, morfologia krwi, CRP, poziom witaminy D, profil aminokwasów, poziom testosteronu.
  • Interpretacja wyników pozostałych badań diagnostycznych.

Precyzyjnie dobrana dieta

Dietetyk ustala jadłospis oraz rodzaj posiłków dostosowany do potrzeb i preferencji Pacjenta. Jadłospisy są przejrzyste, praktyczne i łatwe do zastosowania w życiu codziennym. Uwzględniany jest czas przygotowania posiłków, ilość i rodzaj produktów, wszystko dostosowujemy do możliwości i stylu życia Pacjenta. Pacjent otrzymuje gotową listę zakupów, która ułatwia przystosowanie się do nowej rzeczywistości.

Prawidłowa suplementacja

Dostosowany do potrzeb dobór probiotyków i suplementów, w tym witaminy D, jest podstawą zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Na podstawie wykonanych badań lekarz wraz z dietetykiem analizują indywidualne zapotrzebowanie organizmu i dobierają suplementację, która wraz z odpowiednią dietą skutecznie eliminuje niedobory witamin, mikro i makroelementów. Szczegółowo analizujemy skład proponowanych suplementów pod kątem ich działania, tak, aby ich zakup stanowił wartość dla zdrowia Pacjenta.

Edukacja żywieniowa

Naszym celem jest przygotowanie diety przyjaznej dla Pacjenta, nie wymagającej wielu poświęceń i nie nasilającej stresu. Wszystko dostosowane jest do możliwości Pacjenta. Chodzi nam o to, by dieta była przyjemnością, a nie dodatkowym stresem i obciążeniem psychicznym.

Podczas terapii obalamy liczne mity żywieniowe, odpowiadamy na nurtujące pytania Pacjentów i rozwiewamy ich wątpliwości. Zmieniamy również podejście Pacjenta do żywienia (psychodietetyka), uświadamiamy, motywujemy. Edukujemy, jak wybierać produkty jak robić zakupy, jak czytać skład produktów i dobierać odpowiednie produkty dla danej osoby. Zależy nam, by tak zmienić nawyki Pacjenta, by po pewnym czasie bez specjalnie ustalonej diety, Pacjent był w stanie sam dobierać produkty i dania z korzyścią dla swojego zdrowia.