Chcesz uzupełnić brakujące zęby? Wykonaj badania krwi.

Stomatolog prezentujący implant zębowy

W wielu gabinetach standardowo w ramach kwalifikacji do zabiegu wszczepienia implantów zębowych wykonywane jest zdjęcie RTG panoramiczne lub tomografia komputerowa 3D (rekomendowana przez nas). Dodatkowo przeprowadzany jest wywiad medyczny.

Jednak nie znając faktycznych indywidualnych uwarunkowań zdrowotnych Pacjenta może się zdarzyć, że wszczepione implanty nie przyjmą się, a powtarzane zabiegi implantacji nie przyniosą efektów. Dlaczego? Ponieważ ogromny wpływ na integrację implantu z kością ma też poziom witaminy D w organizmie, gospodarka hormonalna i mineralna.

Jak więc oszacować szanse na osteointegrację implantu zębowego zanim wykonany zostanie zabieg?

Konieczna jest precyzyjna ocena stanu kości i jej metabolizmu. Częściowo można to ocenić na podstawie badania tomografii 3D. Aby dopełnić diagnostykę należy skierować Pacjenta na odpowiednie badania krwi.

Jednym z najważniejszych badań jest ocena poziomu witaminy D. Witamina D zmniejsza utratę masy kostnej, zwiększa gęstość mineralną kości, zwiększa wchłanianie wapnia wpływając na integrację implantu z kością. Zmniejsza też ryzyko chorób przyzębia, co jest istotne u Pacjentów implantologicznych i wpływa na efekt estetyczny. Badanie poziomu witaminy D przed implantacją pozwala odpowiednio przygotować Pacjenta do zabiegu uzupełniając ewentualne niedobory.

Ważne jest też badanie zawartości minerałów we krwi, tj.

  • wapń i fosfor – które budują kości, umożliwiają ich wzrost, wpływają na gęstość i wytrzymałość
  • magnez – który zwiększa wchłanianie wapnia do kości, aktywuje witaminę D i reguluje jej metabolizm.

W pewnych sytuacjach wskazane jest badanie poziomu enzymów i hormonów, które regulują gospodarkę mineralną w organizmie:

  • badanie poziomu fosfatazy alkalicznej wykorzystywane w diagnostyce chorób tkanki kostnej;
  • badanie poziomu parathormonu, który reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową w organizmie
  • badanie kalcytoniny, która reguluje metabolizm kości.

Ważne jest, by dentysta-implantolog zdawał sobie z tego sprawę i zlecał wykonanie potrzebnych badań zanim zakwalifikuje Pacjenta do zabiegu wszczepienia implantów. Ma to duże znaczenie dla powodzenia zabiegu implantacji. Również Pacjent, decydując się na wszczepienie implantów, powinien spytać wybranego lekarza o zakres przeprowadzanej diagnostyki

Chcesz uzupełnić brakujące zęby? Chcesz wiedzieć więcej o zabiegu implantacji i wykorzystywanych technologiach leczenia? Zapraszamy do Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Borczyk DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *